مناره شکسته آنتالیا

مناره شکسته  Yivil minaret

مناره شکسته در ابتدا ساختش یک معبد رومی بود که بعد ها در زمان امپراطوری بیزانس ها با استفاده از سازه های رومی به کلیسا با پنج مناره تبدیل شد. این مسجد یکی از آثار کهن و برجسته ترکیه می باشد که نمایانگر تاریخ دیرینه این کشور بوده و از دوران امپراطوری رم تا به امروز پا برجا مانده است.

این مناره در مجاورت کلیه Kulliye (مجتمعی که دارای ساختمان های متعددی است) واقع شده است و به عنوان سنبل ترکیه شناخته می شود. کلیه از هفت قسمت متفاوت ساخته شده است، که در ادمه به شرح این هفت قسمت خواهیم پرداخت.

 

1.مسجد مناره شکسته -  Yivli Minare Mosque  

این مسجد مستطیلی شکل دارای 6 گنبد است، این گنبد ها دارای شکل های متفاوتی هستند که بسته به نوع معماری مسجد تغییر می کنند، در این بنا هیچ یک از گنبد های آن شبیه به دیگری نبودند تا زمانی که ساختمان جدید موزه (موزه باستان شناسی آنتالیا) کامل شد.

 

مسجد مناره شکسته -  Yivli Minare Mosque

 

2.مناره شکسته - Yivli Minare

مناره شکسته یک ساخنمان مجزا است که در قسمت شرقی مسجد مناره واقع شده است. طراحی داخلی این ساختمان به شکل مربع بوده و از تکه سنگ ها ساخته شده است، همچنین  قسمت فوقانی این مناره با تکه آجر ها بنا شده می باشد. موزاییک های به کار برده شده در این مناره آبی و آبی تیره هستند که به شدت جلب نوجه می کنند. این ساختمان ما بین سال های 1219 الی 1236 در زمان امپراطوری سلچوک سلطان علا الدین اول (Seljuk sultan Alaeddin I) بنا شده است.

 

مناره شکسته - Yivli Minare

 

3. مدرسه - Medrese

مدرسه، همانند مدرسه های امروزی است که در ایوان (اتاق هایی که دارای شکل مستطیلی بوده و از سه طرف بسته و از یک طرف به بیرون و یا حیاط راه دارد) همانند اکثر آثار تاریخی این مناره نیز با سنگ های حکاکی شده ساخته شده است.

 

4.مدرسه آتابی-  Atabey medrese

این ساختمان در سال 1239 در زمان قیاص الدین (Gıyaseddin Keyhüsrev) و به دستور (Atabey Armağan tarafından) ساخته شده است. در باره این مدرسه اطلاعات زیادی در دسترس نیست، امروزه فقط درب اصلی و اسکلت کلی ساختمان از این بنا به جای مانده است.

 

مدرسه آتابی-  Atabey medrese

 

5.اتاق درویشMevlevihane - 

اتاق درویش شامل اتاق و سالن به همراه یک خمره است که درویشان در آن به دعا می پرداختند.

 

اتاق درویشMevlevihane -

 

6­­.مقبره Turbes - 

اولین مقبره مربوط به مهمت بِی (Zincirkiran Mehmet Bey) در سال 1377 ساخته شده می باشد که دارای طاق 8 ضلعی است. دومین مقبره نیز مربوط به نگار خانوم (Nigar Hanim) که کوچکتر از مقبره اول بوده و دارای طاق 6 ضلعی می باشد.

 

مقبره Turbes -

 

7. حمام -  Baths

ساختمان این بنا بسیار کوچک بوده و در مجاورت خانه درویش واقع شده است.

شما هم میتوانید با تور آنتالیا سفری هیجان انگیز به این مناطق داشته باشید.

 

حمام -  Baths

 
© 2018 , All Right Reserved