آسپندوس آنتالیا

آسپندوس - Aspendos

شهر تاریخی آسپندوس، در فاصله 50 کیلومتری از شهر آنتالیا واقع شده است، که یکی از قطب های گردشگری و تاریخی  در آنتالیا محسوب می شود که علاقمندان به بازدید از این شهر تاریخی میتوانند با خرید آنلاین تور آنتالیا از آن بازدید کنند.. آثار باقی مانده تئاتر تاریخی شهر آسپندوس متعلق به یکی از بزرگترین امپراطوری های روم می باشد. هر ساله در این مکان فستیوال تابستانه اٌپرا و باله Opera and Ballet برگزار می شود که لحظات تکرار نشدنی را برای شما رقم می زنند.

 

تاریخچه

آسپندوس در دوران باستان، مهم ترین شهر پامفیلیه بوده است (پامفیلیه یا پامفیلیا منطقه‌ای در جنوب آسیای صغیر بوده که امروزه استان آنتالیا ترکیه می باشد).  این شهر تاریخی در طی حکومت روم ها و با شروع تجارت بازرگانی وارد عصر جدیدی شد. بر اساس مدارک موجود، این شهر توسط (Diviner mospos) شخص معروف یونانی حدود 1000 سال قبل از میلاد مسیح کشف شد که ستاره شناسی از دوره هیتی نیز حدود 800 سال قبل از میلاد مسیح متوجه شواهدی از وجود این شهر شده بود. آسپندوس نیز همانند دیگر شهر های مجاور به دلیل متوقف شدن فعالیت های تجاری بندر و سیاست های امپراطور وقت آن زمان (Byzantine) با کاهش جمعیت روبه رو شد. در زمان سلطهSeljuk) ) از این تئاتر بزرگ و با شکوه فقط به عنوان کاروان سرا استفاده می شد.

 

تئاتر

تئاتر آسپندوس بزرگترین سازه آسیای صغیر در دوران حکومت روم ها بوده است. امروزه نیز یکی از نمونه های برتر و منحصر به فرد معماری روم ها را به نمایش می گذارد. این تئاتر طی سلطنت Marcus Aurelius در قرن دوم و در قسمت جنوبی شهر آنتالیا بنا شده است. طرح صندلی های ماموت مانند این بنا تقریبا گنجایش 15 تا 20 هزار نفر را دارند،  امروزه این تئاترکاملا ترمیم شده، و برای فستیوال های موسیقی استفاده می شود.

سالن نیمه مدور تئاتر آسپندوس که به دو بخش گسترده شده است، دارای 20 ردیف صندلی و 10 راه پله در نیمه پایین تر و 21 راه پله در قسمت بالایی آن می باشد. برنامه ها در ایوان طاق دار (سقف های چوبی و معلق) و در قسمت بالایی تئاتر برگزار می شوند. این ایوان سن مانند دو طبقه است و دارای دو ستون بلند و باریک می باشد که این ستون ها در سر در ورودی قرار گرفته اند. سالن اجتماعات نیز دارای سقف بوده و توسط سایه بان ها پوشش داده می شوند.

 

آکرو پلیس Acropolis

از این مکان تاریخی به راحتی شاهد تئاتر آسپندوس خواهید بود، اگر وقت کافی برای گشت و گذار دارید شانس بازدید از آکرو پلیس را از دست ندهید، زیرا یکی از جاذبه های زیبا و مهم این مناطق می باشد. دقیقا بالای شهر آسپندوس تپه آکرو پلیس با ارتفاع 40 متر واقع شده است. در این تپه یک معبد کوچک، غرفه های بازارnymphaeum)و ) وجود دارد. در تپه آکرو پلیس بنایی با دیوار به طول 32 متر و 10 طاقچه برای مجسمه ها، ساخته شده است که جز یکی از آثار تاریخی با شکوه می باشد. این ساختمان از شمال مجاور و پایه ساختمان دیگری می باشد که احتمالا (bouleuterion) یا اتاق شورا است. تپه آکرو پلیس دارای قنات های کهن و دو برج آب است که دو منبع اصلی ارائه دهنده آب شهری بوده اند.

آکرو پلیس Acropolis

 
© 2018 , All Right Reserved